Sunday, August 02, 2015




Advertise with us

East Texas players represent on APSE Class 1A all-state football team

From Staff and Wire Reports
Dec. 16, 2013 at 2:33 a.m.


Anson teammates Jalen Garza and Lance Norman earned top honors, and East Texas placed a total of 16 players on the first team, second team or honorable mention list with the release of the Texas Associated Press Sports Editors Class A All-State High School Football Team.

Voting was conducted by APSE members based on regular season performances.

Garza was named the offensive player of the year after completing 112 of 198 passes for 1,963 yards with 29 touchdowns and six interceptions and rushing for 1,325 yards and 18 touchdowns.

Norman, a defensive lineman, racked up 117 tackles, 17 tackles for loss, 22 sacks, three forced fumbles and five blocked kicks.

East Texas players earning first team honors included San Augustine receiver Dez Randle (51 catches, 1,079 yards, 19 TDs), Cayuga running back Keshawn Jackson (198 carries, 1,879 yards, 27 TDs) and Carlisle kicker Angel Garza (30-33 PATs, 7-8 field goals, 14 touchbacks).

Second team selections from East Texas were Alto kicker Nicolas Leon, Overton offensive lineman Seth Garrett, Tenaha offensive lineman Denzelle Williams and Mount Enterprise punter Ty Ham.

Honorable mention picks from East Texas were San Augustine quarterback Jamikel Roberts, Tenaha running back Chavis Gregory, Mount Enterprise running back Justin Johnson, Overton kicker Michael Phillips, Alto defensive lineman Tyarius Hackett, Carlisle linebacker Gustavo Martinez, Alto lnebacker Logan Smith, Carlisle defensive back Bryce McGowan and Carlisle's Garza at punter.

The 2013 Texas Associated Press Sports Editors Class 1A all-state high school football team, released Sunday. Voting based on regular-season performance. Players are listed in alphabetical order at each position.

<p style="text-align: center;">*

<h3>FIRST-TEAM OFFENSE</h3>

<strong>Linemen:</strong>

MANUEL ALMEDA, Ganado, Sr. - 98 percent grade, 30 pancake blocks, 7 knockdowns, no sacks allowed.

TRENT ANDREWS, Bosqueville, Sr. - 51 pancakes, 70 knockdowns, no sacks allowed in 3 seasons

WILL MALEK, Ganado, Sr. - Graded at 98 percent, 63 pancakes, 19 knockdowns, no sacks allowed

TRISTAN PATTERSON, Wellington, Sr. - 32 pancakes, no sacks allowed for offense that averaged 436 yards

JOE VALDERAS, Bruni, Sr. - Graded at 96 percent, 47 pancake blocks, didn't allow a sack

KYLE ZAVALA, Mason, Jr. - Graded at 95 percent, 43 pancakes, no sacks allowed

<strong>Receivers/ends:</strong>

DEZ RANDLE, San Augustine, Sr. - 51-1,079, 19 TDs receiving

JARED REAGAN, Booker, Jr. - 108-1,334, 12 TDs receiving

<strong>Quarterback:</strong>

JALEN GARZA, Anson, Sr. - 112-198-1,963, 29 TDs passing, 6 INTs; 168-1,325, 18 TDs rushing

<strong>Running backs:</strong>

TERRY GILBREATH, Wellington, Sr. - 116-1,876 rushing yds, 25 TDs, 16.2 yds per carry; 326 yds receiving

KESHAWN JACKSON, Cayuga, Jr. - 198-1,879 yards, 27 TDs rushing

CORY KYLE, Seagraves, Soph. - 221-2,286, 28 TDs rushing

<strong>Kicker:</strong>

ANGEL GARZA, Price Carlisle, Jr. - 14 touchbacks, 30-33 PATs, 7-8 FGs, long of 42

<strong>Offensive Player of the Year: Jalen Garza, Anson</strong>

<p style="text-align: center;">*

<h3>FIRST-TEAM DEFENSE</h3>

<strong>Linemen:</strong>

BRAYDAN ANDEL, Ganado, Sr. - 105 tackles, 16 tackles for loss, 12 sacks, 3 fumble recoveries

LANCE NORMAN, Anson, Sr. - 117 tackles, 17 tackles for loss, 22 sacks, 3 forced fumbles, 5 blocked kicks

KAMERON SMITH, Chilton, Sr. - 139 tackles, 15.5 tackles for loss, 8 sacks, 6 forced fumbles, 2 fumble recoveries

WALKER WILLIAMS, Wellington, Sr. - 105 tackles, 16 sacks

<strong>Linebackers:</strong>

LOUIS BROWN, Burton, Sr - 160 tackles, 11.5 sacks, 27 tackles for loss, 2 INTs, 2 defensive TDs

DILLON KIRKLAND, Farwell, Sr. - 185 tackles, 5 forced fumbles, 2 fumble recoveries, 2 INTs

EDGAR TELLEZ, Wellington, Sr. - 105 tackles, 5 forced fumbles, 2 fumble recoveries, INT

<strong>Defensive backs:</strong>

JACOB CALLAHAN, Iraan, Jr. - 137 tackles, 7 tackles for loss, 4 INTs, 4 forced fumbles

KYLE PEGGRAM, Olton, Jr. - 11 INTs, 65 tackles

CLAY VESELY, Ganado, Sr. - 89 tackles, 15 tackles for loss, 19 pass breakups, 4 INTs, 3 forced fumbles, INT returned for TD

HAZE WOOD, San Angelo TCL Academy, Sr. - 54 tackles, 6 INTs, 2 forced fumbles, 2 fumble recoveries, 4 INT returns for TDs

<strong>Punter:</strong>

CLINT SIDWELL, Muenster, Sr. - 29 punts, 38.0 avg., long of 67, 15 inside 20, 8 inside 10

<strong>Defensive Player of the Year: Lance Norman, Anson</strong>

<p style="text-align: center;">*

<h3>SECOND-TEAM OFFENSE</h3>

<strong>Linemen:</strong>

Nick Dyer, Mason, Sr.; Damion Montes, Sudan, Sr.; Javier Rocha, Albany, Sr.; Johnny Serratt, Hico, Jr.; Colby Wilganowski, Bremond, Sr.

<strong>Receivers/ends:</strong>

Shelton Toliver, Roscoe, Sr.; James Washington, Stamford, Sr.

<strong>Quarterback:</strong>

Hunter Lile, Booker, Jr.

<strong>Running backs:</strong>

Devan Harris, Quinlan Boles, Sr.; Barry Johnson, Sudan, Jr.; Justin Twine, Falls City, Sr.

<strong>Kicker:</strong>

Nicolas Leon, Alto, Sr.

<p style="text-align: center;">*

<h3>SECOND-TEAM DEFENSE</h3>

<strong>Linemen:</strong>

Zain Byers, Italy, Sr.; Draven Denison, Bremond, Sr.; Seth Garrett, Overton, Jr.; Denzelle Williams, Tenaha, Sr.

<strong>Linebackers:</strong>

Monroe Luther, Springlake-Earth, Sr.; Jacob Stafford, Shiner, Sr.; Eric Wiatrek, Falls City, Sr.

<strong>Defensive backs:</strong>

D'Marcus Cosby, Mart, Soph.; Jonathan Flores, Woodsboro, Sr.; Evan Sargent, Bremond, Jr.; Riley Schaefer, Thorndale, Sr.

<strong>Punter:</strong>

Ty Ham, Mount Enterprise, Sr.

<p style="text-align: center;">*

<h3>HONORABLE MENTION OFFENSE</h3>

<strong>LINEMEN:</strong> Ethan Bredemyer, Winters; Damon Butterfas, Goldthwaite; Jared Endres, Muenster; Justin Fierova, Woodsboro; Mark Garcia, Brackettville; Carlos Guzman, Eldorado; H.L. James, Christoval; Andrew Keith, De Leon; Miguel Luna, La Pryor; Ethan Nall, Albany; Tyler Neatherlin, Stamford; Shane Robertson, Springlake-Earth; Ray Romero, Christoval; Jerico Thompson, Munday; Tanner Vance, Stamford.

<strong>RECEIVERS/ENDS:</strong> Austin Aguirre, Normangee; Brett Anderson, Kerens.

<strong>QUARTERBACKS:</strong> Klark Ashmore, Wellington; Zach Barton, Seymour; Tyler Hall, Panhandle; Jordan Millar, Milano; Jamikel Roberts, San Augustine; Colten Stephenson, Brackettville; De'Nerian Thomas, Mart; Bo Wimberly, Stamford.

<strong>RUNNING BACKS:</strong> Tanner Demuth, Burton; Brandon Garcia, San Angelo TLC Academy; Chavis Gregory, Tenaha; Justin Johnson, Mount Enterprise; Tyrone Johnson, Hamlin; Caleb Masters, Albany; David Ortega, Brackettville; Kaleb Reese, Ralls; Charles Simpson, Chilton; Clay Vesely, Ganado; Jacolby Whitaker, Alto; Nick Williams, Pineland West Sabine.

<strong>KICKER:</strong> Michael Phillips, Overton.

<p style="text-align: center;">*

<h3>HONORABLE MENTION DEFENSE</h3>

<strong>LINEMEN:</strong> Trent Andrews, Bosqueville; Kaleb Carroll, Miles; Robert Castillo, La Pryor; Uriel Delgado, Sudan; Ty Fore, Pineland West Sabine; Tyarius Hackett, Alto; Jared Hussman, Albany; Trevor Melton, Stratford; Mitchel Mica, Flatonia; Hunter Munden, Albany; Cooper Newsom, Brackettville; Cody Niemtschk, Thorndale; Jaggar Parrish, Goldthwaite; Sadler Pinkerton, Olton; Andrew Rodriquez, Stamford; Ty Shaw, Sudan; Lane Turner, Hico; Cole Walterscheid, Muenster; Colby Wilganowski, Bremond.

<strong>LINEBACKERS:</strong> Anthony Aldaco, Brackettville; Zack Ballard, Olney; Will Bruns, Flatonia; Hunter Cabral, Pineland West Sabine; Baltazar Castro, Seymour; Hagen Davis, Chico; Jose De Leon, Brackettville; Tanner Demuth, Burton; Harrison Hull, Bremond; Blake Hyles, Hico; Barry Johnson, Sudan; Justin Jones, Albany; Gustavo Martinez, Price Carlisle; Tyler McLemore, Stamford; Sam Millsap, Iola; Collin Nail, Mart; Jackson O'Harrow, Eldorado; Ray Parmer, Tahoka; Jared Reagan, Booker; Ryder Sawyer, Iraan; Logan Smith, Alto; Tanner Stone, Stratford; Tanner Wells, Christoval; Garrett Wilson, Axtell.

<strong>DEFENSIVE BACKS:</strong> Darryl Calloway, Shamrock; Michael Cotter, Albany; John Ray Gonzales, La Pryor; Seth Hudson, Mason; Hunter Lile, Booker; Bryce McGowan, Price Carlisle; Stetson Meek, Anson; Skyler Mireles, Sabinal; Elijah Ramon, Springlake-Earth; EZ Rivas, Brackettville; Trey Robertson, Italy; Auston Sadberry, De Leon; James Washington, Stamford.

<strong>PUNTERS:</strong> Angel Garza, Price Carlisle; Brian McCasland, Goldthwaite.

SHARE

Comments

Powered By AdvocateDigitalMedia