TSWA All-State Football Team

TSWA All-State Football Team

BRYAN — Listed is the Class 3A Texas Sports Writers Association All-State Football Team for 2019:

FIRST TEAM

Offense

Guards – Conner Arney, Rogers, 5-11, 230, sr.; Rhys Kelley, Paul Pewitt, 6-2, 240, jr.

Center – Brody Smith, Grandview, 6-1, 290, sr.

Tackles – Will Scott, Cameron Yoe, 6-2, 296, sr.; Blake Rodgers, Vanderbilt Industrial, jr.

Wide receivers – Titus Lyons, Pottsboro, 6-3, 190, jr.; TJ Ferch, Clifton, 6-3, 190, sr.

Tight end – (tie) Anthony Bonilla, Eastland, 5-11, 195, sr.; Allen Horace, Crockett, 6-5, 249, sr.

Quarterback – Dane Jentsch, Grandview, 5-10, 180, jr.

Running backs – Cy Shope, Pottsboro, 6-2, 195, sr.; Zach Hrbacek, Troy, 5-8, 165, jr.; (tie) Tyree Simcik, Columbus, 5-10, 205, sr.; Cash Jones, Brock, 5-10, 168, jr.

Fullback – La-Jathan Allen, Paul Pewitt, 5-6, 160, sr.

All-purpose back – Jack Wilkerson, Spearman, 5-10, 170, jr.

Place-kicker – Fernando Jaimes, Sabine, 6-1, 185, sr.

Offensive player of the year – Jentsch, Grandview

Defense

Linemen – Chad Reeves, Daingerfield, 6-2, 215, sr.; Herbert Gums, Diboll, 6-2, 283, sr.; Keiuntray Hawkins, Paul Pewitt, 5-11, 195, sr.; Tyler Cherry, Jefferson, 6-2, 240, sr.

Linebackers –Zach Wideman, Pottsboro, sr.; Bryson Rigsby, Gunter, 5-9, 180, sr.; Zach Villarreal, Gladewater, 5-11, 190, sr.; Tanor Mines, Paul Pewitt, jr.

Secondary – Peyton Lowe, Gunter, 6-1, 185, sr.; Lance Welps, River Road, 5-11, 171, jr.; Reagan Whitley, East Bernard, 6-1, 170, sr.; Jack Koetting, Canadian, 6-0, 160, sr.

Punter – Brice Smith, Trinity, 6-1, 155, sr.

Utility – Clayton Reed, Gunter, 5-9, 155, sr.

Kick returner – Devin Wilson, Whitney, 6-0, 175, sr.

Defensive player of the year – Lowe, Gunter

Coach of the year – (tie) Ryan Ebner, Grandview; Jake Fieszel, Gunter

SECOND TEAM

Offense

Guards – Tykelan Black, Daingerfield, 6-1, 260, sr.; (tie) Jackson Finney, Brock, 5-11, 220, sr.; Trent Bolt, Gladewater, 6-2, 235, sr.

Center – Josh Magers, Gunter, 6-0, 190, sr.

Tackles – Cody Duewall, Franklin, 6-3, 250, sr.; Tate Williams, Wall, 6-4, 240, jr.

Wide receivers – Kobe Young, Cameron Yoe, 5-11, 160, sr.; Austin Boyd, Grandview, 6-0, 190, sr.

Tight end – Beau Workman, Troy, 6-2, 220, sr.

Quarterback – Braden Plyler, Pottsboro, 5-10, 185, jr.

Running backs – Jonathon Brooks, Hallettsville, 6-2, 185, jr.; Daris McMillan, Diboll, 5-10, 219, sr.; (tie) Dre’lyn Washington, Hemphill, 5-9, 205, jr.; Jacob Bautista, Friona, 5-9, 155, soph.

Fullback – Jaden Arthur, Universal City Randolph, 5-11, 220, sr.

All-purpose back – Coltan Orr, George West, 6-0, 178, sr.

Place-kicker – Baylor Gillispie, Bushland, 6-0, 160, sr.

Defense

Linemen – Dre’Shawn Spikes, Newton, 6-1, 182, jr.; Saul Escamilla, Canadian, 6-2, 220, sr.; Brett Drillette, Brock, 6-1, 198, jr.; Cole Lee, East Bernard, 6-0, 235, sr.

Linebackers – Jakecian Jones, Crockett, 5-9, 235, sr.; Michael Lehnhardt, Grandview, 6-0, 195, sr.; Carson Carter, Brock, 6-0, 190, jr.; (tie) Nico Vargas, Cameron Yoe, 5-10, 220, sr.; Aaron Allert, Lexington, 5-11, 205, sr.

Secondary – Marquis Estell, Hooks, 6-2, 180, sr.; Sergio Guerra, San Diego, 5-11, 180, jr.; Bill Koetting, Canadian, 6-0, 160, sr.; Jermiah Settler-Watts, Diboll, 5-11, 168, sr.

Punter – Jonathon Brooks, Hallettsville, 6-2, 185, jr.

Utility –Brenen Thompson, Spearman, 5-11, 160, soph

Kick returner – Ashton Smith, Winona, 6-0, 170, sr.

THIRD TEAM

Offense

Guards – Justin Kitchen, Elysian Fields, 6-4, 270, jr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 235, jr.

Center –Rhet Pennington, Canadian, 6-0, 205, sr.

Tackles – Christian Gomez, Edna, 6-2, 260, sr.; Logan Carroll, George West, 6-1, 225, sr.

Wide receivers – Tyrese Grant, Daingerfield, 6-2, 175, sr.; Jayln Marks, WF City View, 6-1, 185, sr.

Tight end – Jailyn Robertson, Gladewater, 6-2, 262, sr.

Quarterback – Bryson Daily, Abernathy, 6-1, 205, sr.

Running backs – Jarred Kerr, Lexington, 6-0, 175, soph.; Jakobie Craver, Daingerfield, 6-0, 180, sr.; (tie) DeAnthony Gatson, Newton, 5-10, 198, soph.; Bishop Harris, Corsicana Mildred, 6-1, 180, jr.

Fullback – Austin Hartley, Alba-Golden, 5-7, 150, sr.

All-purpose back – Jamaul Randle, Buffalo, 6-1, 175, sr.

Place-kicker – (tie) Santiago Villanueva, Edna, 5-8, 140, jr.; Hector Romero, Malakoff, 5-11, 180, sr.; Edgar Salazar, Canadian, 5-9, 190, jr.

Defense

Linemen – Silas Barr, Pottsboro, 6-5, 130, jr.; Dametrious Crownover, Grandview, 6-7, 235, jr.; Avante Burnham, Newton, 5-11, 260, sr.; Trevion Sneed, Mineola, jr.

Linebackers – Evan Peel, Daingerfield, 5-10, 205, sr.; Noah Laurent, Bushland, 6-2, 190, sr.; Colby Jedlicka, East Bernard, 5-11, 180, sr.; Blayne Moreland, Vanderbilt Industrial, 5-10, 215, sr.

Secondary – Cristian Brice, Crockett, 5-10, 170, sr.; Colton Diebitsch, Wall, 6-0, 180, sr.; Luke Dillingham, Brock, 6-1, 180, jr.; Jessie Upson, Columbus, 5-9, 163, jr.

Punter – Matthew Davis, Vanderbilt Industrial, 5-8, 165, soph.

Utility – Aaron Fellows, Alpine, 5-11, 180, sr.

Kick returner – Keke Nelson, New Diana, 5-8, 155, sr.

HONORABLE MENTION

Offense

Guards – Koby Cordero, Cisco, 5-11, 200, sr.; Cade Fant, Atlanta, 6-0, 230, sr.; Asher Gonzalez, San Diego, soph.; Matthew Hernandez, Odem, 6-1, 315, sr.; Marcos Juarez, Friona, 5-10, 205, sr.; Ashton Smith, Stanton, 5-11, 220, jr.; David Williams, Paul Pewitt, 6-3, 329, jr.; Larson Workman, Ganado, 6-5, 247, jr.

Centers – Julius Dilworth, Edna, 5-9, 245, sr.; Evan Doskocil, Rogers, 5-7, 200, sr.; Juan Lara, Lexington, 5-11, 275, jr.; Zach Matzke, Brock, 5-9, 205, sr.; Bryce Ridenour, Daingerfield, 6-2, 263, jr.

Tackles – Griffin Beard, Lago Vista, 6-3, 275, sr.; Ruben Bowman, Dallas Madison, 6-3, 277, sr.; Brody Chatham, Harmony, 6-1, 295, sr.; Ricardo Harrison, Diboll, 6-2.5, 292, sr.; Jake Heffley, Columbus, 6-1, 215, sr.; Miles Keith, Abernathy, 6-4, 240, sr.; Spencer McCarty, Tuscola Jim Ned, 6-2, 280, sr.; Blayke Moreland, Vanderbilt Industrial, 5-10, 270, sr.; Cameron Roulston, CC London, 6-1, 285, sr.; Justin Rogers, Jefferson, 6-3, 300, sr.; Garrett Towery, Troup, 6-3, 242, sr.

Wide receivers – Colten Couch, Dublin, 5-7, 150, sr.; Cahl Horn, Italy, 5-11, 160, sr.; Braeden Lilly, Academy, 6-4, 205, sr.; Aaron Nigreville, Ore City, sr.; Jake Orcutt, Bushland, 5-11, 160, sr.; Mason Perales, Tidehaven, 5-9, 170, sr.; Jhobe Smith, McGregor, 6-1, 175, sr.; Timmy Smithson, Early, 5-8, 145, sr.; Za’Korien Spikes, Cameron, 5-11, 160, jr.; Kolby Tanner, Whitney, 5-11, 165, sr.

Tight ends – Seth Isbell, Jacksboro, 5-11, 215, sr.; Grant Lewis, Grand Saline, 6-3, 220, sr.; Ky Thomas, Elkhart, 6-4, 265, sr.

Quarterbacks – Jordan Bedford, Crockett, 6-1, 170, sr.; Braden Brashear, Cameron Yoe, 5-9, 160, sr.; Damien Brown, Leonard, 5-9, 190, soph.; Blake Garcia, Tidehaven, 5-10, 170, sr.; Drew Hagler, Anson, 5-11, 190, sr.; Kolton James, Poth, 5-10, 170, sr.; Grant McCook, Canadian, 6-0, 190, sr.; Landon McKinney, Sabine, 6-1, 192, sr.; Behren Morton, Eastland, jr.; Darian Pearce, Malakoff, 6-0, 180, jr.; Jace Robinson, Rockdale, 6-0, 170, jr.; Jaylin Thibodeaux, Dallas Madison, 5-11, 175, sr.; Jaxon Willis, Crane, 5-11, 175, soph.; Ryan Wilkerson, Elysian Fields, 5-11, 185, sr.; Devin Wilson, Whitney, 5-10, 165, sr.

Running Backs – Dee Black, Jefferson, 5-7, 160, sr.; Javon Bruce, Pilot Point, 5-10, 188, sr.; Isaac Edwards, Harmony, 6-0, 215, sr.; Gary Haynes, Palacios, 6-1, 200, jr.; Quin Johnson, Winona, 5-7, 165, sr.; Kyle Keltner, Edgewood, 5-9, 175, sr.; Wrangler Priest, Bells, 6-0, 175, sr.; Jayleen Record, Dallas Madison, 5-9, 175, jr.; Dominique Rushing, Winnsboro, jr.; Christavian Smith, Elysian Fields, 5-10, 175, sr.; Tremayne Gullatte, Grandview, 6-0, 215, sr.; Cam’ron Valdez, Rockdale

Fullbacks – Kenneth Bell, Jefferson, 5-10, 215, sr.; Caleb Helm, Jacksboro, 6-0, 230, jr.; Wilson Johnson, Sonora, 5-11, 190, sr.; Sam Jones, Troy, 6-1, 205, sr.; Jared Zuniga, George West, 5-10, 200, sr.

Place-kickers – Behren Morton, Eastland, jr.; Elias Pena, Rice, 5-9, 190, jr.; Andy Prazak, New Diana, 6-0, 175, sr.; Ricardo Sanchez, Comanche, sr.; Logan Whitling, Holliday, 6-1, 205, sr.

Defense

Linemen – Jaden Arthur, Universal City Randolph, 5-11, 220, sr.; Michael Clark, Newton, 6-2, 261, sr.; Eduardo Gil, Cameron Yoe, 5-9, 222, jr.; Jason Gossett, Troup, 5-9, 217, sr.; Tristan Green, Sabine, 5-11, 265, sr.; Bartolo Guevara, Boyd, 5-10, 260, jr.; Jeremiah Gums, Diboll, 5-11, 288, soph.; Jonathan Pena, San Diego, 6-2, 225, sr.; Dylan Raybion, Brady, 6-2, 220, sr.; Jackson Roensch, Columbus, 5-9, 220, sr.; Ty Sebek, Rogers, 6-2, 250, jr.; Devin Smith, George West, sr.; James Sylvester, Newton, 6-5, 240, sr.; Zach Tyeskie, Gladewater, 5-9, 226, sr.; Joe Walker, Wall, sr.; Adam Winn, Ballinger, 6-2, 235, jr.; Mason Wootan, Whitney, 5-7, 174, sr.

Linebackers – Mason Allsup, Brady, 5-5, 135, sr.; Cooper Bean, Ballinger, 5-11, 210, sr.; Javon Bruce, Pilot Point, 5-10, 188, sr.; Reagan Cochran, Canadian, 6-3, 185, jr.; Landry Deaton, Winnsboro, 6-0, 205, sr.; Matt DeAnda, Abernathy, 6-1, 225, jr.; Patrick England, Cameron Yoe, 5-10, 170, sr.; JJ Frieden, Rogers, 5-8, 160, sr.; Colby Frost, Paul Pewitt, 6-4, 205, sr.; Trevor Fuller, Poth, 5-10, 175, soph.; Treylin Goodman, Trinity, 5-4, 155, jr.; Orlando Gonzalez, Odem, 5-9, 210, sr.; Dimauntrez Haggerty, Jefferson, 5-10, 185, sr.; Max Hale, Troup, 5-10, 155, sr.; Mark Hardin, Holliday, sr.; Brenden Henicke, George West, sr.; Jackson Illingworth, Elysian Fields, 6-2, 205, jr.; Wilson Johnson, Sonora, 6-0, 180, sr.; Sam Jones, Troy, 6-1, 205, sr.; Will Leslie, New Diana, 5-11, 175, sr.; Connor Lynch, Pilot Point, 6-2, 227, sr.; Kameron Matthews, East Bernard, 5-7, 145, sr.; Travis Matula, Hallettsville, 6-2, 185, sr.; Hayden McLeroy, Diboll, 5-11, 212, sr.; Coltan Mills, West Rusk, 6-1, 238, sr.; Drew Morrison, Wall, 6-3, 185, jr.; Roger Palacios, Friona, 5-9, 160, sr.; Riley Perry, Clifton, 5-9, 190, sr.; Colby Rush, Malakoff, 6-1, 190, sr.; Christian Simien, East Chambers, 6-0, 175, sr.; Bryce Smith, Grand Saline, sr.; Peyton Snow, Winona, 5-3, 150, jr.; Nick Taylor, Boyd, jr.; Colton Teague, Ganado, 6-2, 250, sr.; Ryan Thomisee, George West, 5-9, 210, jr.; Aaron Trevino, Abernathy, 6-0, 175, sr.; Mason Vasquez, Hooks, 6-2, 215, sr.; Thomas Villarreal, Mathis, 6-2, 215, sr.; Jayden Williams, Marion, 6-4, 220, jr.; Beau Workman, Troy, 6-2, 230, sr.; Kadin Workman, Troy, 6-1, 190, soph.

Secondary – Walker Bauer, Brady, 6,-2, 180, sr.; Anthony Bonilla, Eastland, 5-11, 195, sr.;Stanley Callahan, Cisco, 5-9, 145, sr.; Datron Dixon, Franklin, 5-10, 165, sr.; TJ Ferch, Clifton, sr.; Zach Gulley, Newton, 5-10, 177, sr.; Isaac Gutierrez, Mathis, 5-9, 165, sr.; Carlos Jackson, Jefferson, 5-8, 150, jr.; Benji Johnson, Hooks, 6-3, 190, sr.; Kadrien Johnson, Paul Pewitt, 5-8, 158, jr.; Dakari Lee, Dallas Madison, 5-9, 175, sr.; Joe Leos, Dublin, 6-0, 190, sr.; Nick Lincoln, Gladewater, 5-6, 156, jr.; Jayln Marks, WF City View, 6-1, 185, sr.; Jesse Newman, Frankston, 5-9, 145, sr.; Elizhah Nezar, Rice, 6-1, 175, sr.; Louis Olvera, Ganado, 5-11, 180, sr.; Hutch Rabenaldt, Marion, 5-4, 125, sr.; Jamaul Randle, Buffalo, 6-1, 175, sr.; Jordan Riley, Rogers, 5-9, 165, sr.; Juan Salinas, Friona, 5-8, 145, jr.; Devin Wilson, Whitney, 5-10, 165, sr.

Utility – Ernest Ceasar, East Chambers, 5-6, 155, jr.; Brandon Cerna, Crane, 5-11, 185, sr.; Cooper Conn, Poth, 5-10, 160, jr.; Robert Hodges, Gladewater, 5-10, 155, sr.; Devaundrick Lewis, Daingerfield, 6-2, 215, soph.; Carson Little, East Bernard, 6-0, 165, sr.

Kick returners – Arimon Ford, Winona, 5-8, 150, jr.; Jamaul Randle, Buffalo, sr.