TSWA All-State Football Team

TSWA All-State Football Team

BRYAN — Listed is the Class 4A Texas Sports Writers Association All-State Football Team for 2019:

FIRST TEAM

Offense

Guards – Cole Booker, Geronimo Navarro, 6-1, 230, jr.; Tee Kellum, Carthage, 5-9, 333, jr.

Center – Brent Rose, Springtown, 6-1, 245, sr.

Tackles – Garrett Hayes, Athens, 6-6, 315, sr.; Trent Pullen, Waco Connally, 6-3, 280, sr.

Wide receivers – Kelvontay Dixon, Carthage, 6-1, 180, sr.; Cole Kirkpatrick, Argyle, 6-1, 180, jr.

Tight end – Montrell Smith, Carthage, 6-2, 215, jr.

Quarterback – Ace Whitehead, Lampasas, 5-11, 180, jr.

Running backs – Trey Cross, Midland Greenwood, 5-8, 155, jr.; Jay’Veon Sunday, Waco Connally, 6-1, 195, sr.; Ashton Stredick, Needville, 5-9, 180, sr.

Fullback – Euler DeLeon, Geronimo Navarro, sr.

All-purpose back – Cole Williams, Brownsboro, 6-1, 190, sr.

Place-kicker – Brendan Hall, Springtown, 6-7, 215, jr.

Offensive player of the year – Whitehead, Lampasas

Coach of the year – Scott Surratt, Carthage

Defense

Linemen – Landon Jackson, Texarkana Pleasant Grove, 6-6, 240, jr.; Grayson Mays, Bellville, 6-3, 235, sr.; Marcus Burris, Texarkana Pleasant Grove, 6-4, 262, jr.; Quinton Owens, Carthage, 6-3, 220, sr.

Linebackers – Case Brister, Lampasas, 5-10, 185, soph.; LaTravius Johnson, Waco La Vega, 6-0, 185, jr.; Jordan Rogers, Waco La Vega, 5-9, 164, sr.; (tie) Rayvon Ingram, Carthage, 5-11, 205, sr. Michael Gutierrez, Midland Greenwood, 6-0, 205, jr.

Secondary – Cole Whitlock, Carthage, 5-8, 175, sr.; Sean Rogers, Rusk, 6-2, 188, sr.; Kevin Davis, Brazosport, 6-0, 163, sr.; (tie) Korie Black, Waco Connally, 6-2, 180, sr.; Kavian Gaither, Waco Connally, 5-10, 180, jr.

Punter – Brendan Hall, Springtown, 6-7, 215, jr.

Utility – Tommy Cardenas, Bandera, 5-11, 180, sr.

Kick returner – Kirt Hawkins, Smithville, 5-10, 160, sr.

Defensive player of the year – Jackson, Texarkana Pleasant Grove

SECOND TEAM

Offense

Guards – Ryan Rubio, Wimberley, 6-3, 270, jr.; John Long, Lampasas, 6-5, 310, jr.

Center – (tie) Ryder Roberts, Iowa Park, 6-2, 260, sr.; Sam Bartis, Sunnyvale, 6-1, 285, sr.

Tackles – Alex Murphy, Pleasant Grove, 6-3, 230, jr.; Robert Allen, Waco La Vega, 6-3, 295, jr.

Wide receivers – Cameron Everts, Lampasas, 6-0, 185, sr.; Christian Marshall, Wimberley, 6-3, 180, jr.

Tight end – (tie) Austin Groeschel, Midland Greenwood, 6-4, 225, sr.; Kyle Perales, Hidalgo, 6-3, 240, jr.

Quarterback – Kai Horton, Carthage, 6-4, 220, jr.

Running backs – Cameron Rickett, Springtown, 5-9, 205, sr. Bruce Garrett, Texarkana Pleasant Grove, 5-10, 190, sr. Jermiah Dobbins, Lubbock Estacado, 5-10, 185, sr.

Fullback – Richard Reese, Bellville, 5-9, 175, soph.

All-purpose back – Daniel Gilbertson, Graham, 5-10, 175, jr.

Place-kicker – Ah Lee Yart, Dumas, 5-9, 155, jr.

Defense

Linemen – Dylan Ramirez, Raymondville, 5-11, 195, jr.; DeTraveon Thompson, Waco La Vega, 6-0, 200, sr.; Cory Aper, Glen Rose, 6-5, 210, jr.; Za’CKorrian Bluitt, Lubbock Estacado, 6-2, 308, sr.

Linebackers – Tyrone Brown, West Orange-Stark, 6-2, 205, jr.; Sederick Colbert, Lubbock Estacado, 6-3, 220, sr.; Caden Hayes, Melissa, 6-0, 210, sr.; (tie) Konner Jones, Midlothian Heritage, 6-0, 235, sr.; Bo Christie, Canyon, 5-11, 230, sr.

Secondary – Braylen Meador, Glen Rose, 5-9, 185, sr.; Terrien Collins, Jasper, 6-4, 180, sr.; Jackson Allen, Sinton, 6-3, 170, sr.; (tie) Jackson Jennings, Aubrey, 5-10, 170, jr.; JK Lockett, Palestine, 6-0, 165, sr.

Punter – Trace Morrison, Stephenville, 6-2, 180, jr.

Utility – Kolby Bartlett, Godley, 5-8, 175, jr.

Kick returner – JD Coffey, Kennedale, 6-1, 180, jr.

THIRD TEAM

Offense

Guards – Micah Hiter, Argyle, 6-6, 318, sr.; (tie) Carson Walker, Midlothian Heritage, 6-4, 285, jr.; Jaxon Washington, Seminole, 5-10, 215, sr. Saul Hernandez, Hidalgo, 5-10, 245, soph.

Center – (tie) Cole Riha, El Campo, 5-11, 195, sr.; Matthew Gomez, Beeville Jones, 6-2, 270, sr.

Tackles – Jordan Jefferson, Navasota, 6-2 295, sr.; Trace Tidwell, Henderson, 6-2, 290, sr.

Wide receivers – Joey Hill, Pampa, 6-0, 180, sr.; (tie) Layton Harris, Decatur, 5-11, 170, sr.; Jaylon Porter, Lampasas, 5-11, 175, sr.; Dalton Hobbs, Pleasanton, 6-5, 190, sr.

Tight end – (tie) Jasper Lott, Argyle, 6-6, 247, jr.; Mason Phair, Bandera, 6-3, 210, sr.

Quarterback – (tie) Ben Harmon, Texarkana Pleasant Grove, 6-1, 185, sr. Bo Hogeboom, Argyle, 6-0, 188, sr. Cooper McCollum, Wimberley, 6-3, 190, sr.

Running backs – Jeremiah Davis, Palestine, 5-8, 195, sr. Colby Sampson, Alvarado, 5-8, 190, sr.; Keomodre Horace, Center, 5-11, 190, jr.;

Fullback – Johntre Davis, El Campo, 6-0, 185, soph.

All-purpose back – (tie) Matthew Johnson, La Grange, 5-9, 155, jr.; Ja’Quez Thompson, Wills Point, 6-2, 175, sr.

Place-kicker – Victor Pablo, Ferris, 5-11, 170, soph.

Defense

Linemen – Jar-Mychael Hudson, Fairfield, 6-2, 195, sr.; Martin Klassen, Seminole, 6-5, 245, sr.; Caleb Kroese, Melissa, 6-3, 248, sr.; (tie) Brett Butler, Geronimo Navarro, 6-0, 220, sr.; Dalton Bills, Bellville, 5-11, 215, sr.

Linebackers – Quinton Cook, Palestine, 6-0, 195, sr.; DeMarrquese Hayes, Waco La Vega, 6-2, 190, sr.; Nick Martin, Pleasant Grove, 5-11, 190, jr.; (tie) Trey Appel, Springtown, 5-11, 205, sr.; Esau Flores, Andrews, 5-8, 190, sr.; Rowdee Gregory, Brownwood, 5-11, 205, sr.

Secondary – JD Coffey, Kennedale, 6-1, 180, jr.; Koby Allen, Lampasas, 5-10, 175, sr.; Joerell Davis, Wharton, 6-2, 170, sr.; Ara Rauls III, Waco La Vega, 5-10, 163, jr.

Punter – Ty Moore, Lorena, 6-3, 190, sr.

Utility – Charles Shorter, El Campo, 5-10, 165, jr.

Kick returner – Kaleb Caldwell, Pampa, 5-7, 170, sr.

HONORABLE MENTION

Offense

Guards – Andrew Cervantes, Raymondville, 6-0, 275, sr.; Gabe Constance, Hamshire-Fannett, 6-2, 245, sr.; Seth Hakanson, Decatur, 6-0, 215, sr.; Omar Hernandez, Dumas, 5-11, 215, sr.; Jayden Kitchens, Midland Greenwood, 6-2, 235, sr.; Chandler Noble, Fairfield, 6-3, 325, sr.; Blake Olivares, Gilmer, 5-11, 300, sr.; Morgan Robberts, Silsbee, 6-2, 280, sr.; Cameron Soto, Pampa 6-1, 250, sr.; Bryson Zufelt, Melissa, 6-2, 260, jr.

Centers – Bryce Dobbins, Salado, 6-2, 220, jr.; Cruz Estrada, Rockport-Fulton, sr.; Davion Haynes, Lake Worth, 6-2, 240, sr.; Hayden Hopkins, Pecos, 6-1, 290, jr.; Johnny Taylor, WF Hirschi, 6-2, 285, sr.

Tackles – Bladen Collom, Gilmer, 6-2, 250, sr.; Devon Earls, El Campo, 6-0, 275, sr.; Gavien Gabehart, Dumas, 6-1, 285, sr.; Axel Lara, Seminole, 6-3, 280, sr.; Jihad Lateef, Lubbock Estacado, 6-4, 250, soph.; Quincy Ledet, West Orange-Stark, 6-3, 280, sr.; Jesus Lopez, Andrews, 5-9, 225, sr.

John Schnautz, Devine, 6-3, 285, jr.

Wide receivers – Darian Carr, Sweetwater, 5-11, 150, jr.; Jesse Garza, Rio Grande City Grulla, 5-10, 160, sr.; Brenen Hawkins, Godley, 6-4, 205, jr.; Nolan Hernandez, Bridgeport, 5-9, 160, sr.; James Jones, Wharton, 6-2, 194, jr.; Markeese Lawrence, Andrews, jr.; AJ McCarty, Brownwood, 5-11, 177, sr.; Jalin Moore, Wilmer-Hutchins, 6-4, 205, jr.; Ty Moore, Lorena, 6-3, 190, sr.; Quincy Prince, Llano, 5-10, 164, jr.; Brody Ray, Midland Greenwood, 6-2, 170, sr.; Jalen Spicer, Beeville Jones, 5-9, 165, jr.; Jay Wilkerson, Midlothian Heritage, 6-2, 165, sr.

Quarterbacks – Tucker Bridwell, Pampa, 6-1, 180, sr.; Roman Fuller, Decatur, 6-4, 195, sr.; Trent Green, Iowa Park, 6-1, 200, sr.; Dorian Hernandez, La Feria, 5-11, 172, sr.; Brett Leach, Andrews, 6-2, 175, sr.; Brendon Lewis, Melissa, 6-3, 210, sr.; Bradley Lina, Lorena, 6-0, 175, sr.; Tripp Mcada, Sunnyvale, 5-10, 185, sr.; Lane Otto, Smithville, 5-11, 205, sr.; Cade Sumbler, Midlothian Heritage, 5-10, 165, sr.; Braxton Vickers, Llano, 5-11, 150, sr.; Weston Wilber, Midland Greenwood, 6-2, 195, sr.; Spencer Williams, Dumas, 5-11, 180, jr.

Running Backs – Emmanuel Abdallah, China Spring, 5-8, 180, jr.; ZaRaivion Armendariz, Raymondville, 5-9, 165, jr.; Darrell Bush, Gilmer, 5-9, 195, sr.; Justin Cantu, Raymondville, 5-11, 195, sr.; Zachary Carrera, Hidalgo, 5-8, 165, jr.; Rylan Galvan, Sinton, 5-11, 175, soph.; Logan Point, Celina, 6-0, 210, sr.; Gunner Ragsdale, Decatur, 5-9, 205, sr.; Reece Rodgers, Brownwood, 5-9, 155, sr.; Trey Seward, Liberty Hill, 5-8, 160, jr.; A.J. San Miguel, Huffman Hargrave, 5-9, 180, sr.; Nathan Sims, Athens, 6-0, 215, jr.

Fullbacks – Hunter Turk, Salado, 5-11, 185, sr.; K.J. Hicks, Pleasant Grove, 5-9, 175, sr.; Brandon McNeely, Carthage, 6-0, 200, sr.

All-purpose backs – Kamron Kimble, Lake Worth, 5-10, 215, sr.; Jerquindon Taylor, Athens, 5-10, 150, sr.

Place-kickers – Diego Gonzalez, Silsbee, 5-10, 180, jr.; Erick Hernandez, Pampa, 5-8, 140, soph.; Trace Morrison, Stephenville, 6-2, 180, jr.; Jake Pecina, Sunnyvale, 5-11, 155, soph.; Brennan Phillips, Carthage, 5-9, 155, sr.; Ace Whitehead, Lampasas, jr.

Defense

Linemen – Christian Avilez, Fredericksburg, 6-3, 240, sr.; Jantzen Baker, Midland Greenwood, 6-1, 180, sr.; Walker Baty, Liberty Hill, 6-4, 290, sr.; Deundre Blanton, Kilgore, 6-2, 270, sr.; Brian Brown, Kilgore, 6-3, 180, jr.; Dontavian Bluntson, El Campo, 6-1, 285, sr.; Blake Boenisch, Needville, 6-3, 300, jr.; Trayvon Brooks, Sweeny, 6-5, 310, sr.; Derek Castellanos, Rio Hondo, 5-10, 170, sr.; Kaden Collins, Andrews, 6-3, 220, jr.; Calob Davis, Crandall, 6-3, 240, sr.; Chris Delatorre, Dumas, 6-0, 210, sr.; Diego Diaz De Leon, Gonzales, 6-0, 200, sr.; DeAngelo Freeman, Midlothian Heritage, 6-1, 185, jr.; Christian Gerlach, Devine, 6-3, 195, jr.; Kobe Giles, Cuero, 6-3, 215, sr.; Kris Hobbs, Brownwood, 6-1, 215, jr.; Casey Irons, Gilmer, 6-5, 250, sr.; Jayden Jacobs, Van, 6-1, 200, sr.; Brandon Killough, Rockport-Fulton, sr.; Quincy Ledet, West Orange-Stark, 6-3, 280, sr.; Bryce Lopez, Seminole, 5-10, 190, sr.; Aubrey McAlister, Decatur, sr.; Chris Murray, WF Hirschi, 6-3, 235, jr.; Jashawn Nickerson, Wharton, 6-2, 170, sr.; Torii Pullen, Waco Connally, 5-11, 270, jr.; Braiden Rexroat, Argyle, 6-1, 195, sr.; Andrew Rodriguez, La Feria, 5-9, 180, sr.; T.J. Shackelford, Alvarado, sr.; Landon Stevenson, Godley, 6-3, 230, sr.; Issam Toler, Pittsburg, 6-1, 205, sr.; Coltin Whitaker, La Grange, 6-1, 200, sr.; Lawrence Williams, Silsbee, 6-0, 330, sr.; Guillermo Vargas, La Feria, sr.

Linebackers – Colton Accomazzo, Stephenville, 6-2, 200, jr.; C.J. Calhoun, Brazosport, 6-1, 210, jr.; Cade Cox, Dumas, 6-1, 205, jr.; Chris Darnold, Rockport-Fulton, 6-2, 200, sr.; Dallan Dill, Dumas, 5-11, 205, jr.; Bryce Foster, Beeville Jones, 6-2, 225, soph.; Kameron Gipson, Beeville Jones, 6-3, 215, sr.; Javier Guerra, Hidalgo, 5-11, 185, sr.; Lorenz Handy, Wilmer-Hutchins, 5-10, 210, sr.; Seth Hakanson, Decatur, 6-0, 215, sr.; Isaiah Henderson, Silsbee, 5-10, 175, sr.; Robert Hughes, Sinton, 5-8, 150, sr.; Savion Kellum, Wills Point, 6-0, 185 sr.; Erick Luna, La Feria, 6-1, 188, sr.; Gabriel Means, Geronimo Navarro, 6-2, 215, sr.; Josh Mote, Springtown, 5-11, 185, sr.; Brady Odom, Henderson, 5-11, 210, sr.; Joey Ortega, Rio Hondo, 5-9, 185, sr.; Peyton Pierson, Huffman-Hargrave, 6-0, 190, sr.; Alex Rodriguez, Alvarado, sr.; Devin Sterling, Sunnyvale, 6-1, 225, sr.; Dylan Stokes, Seminole, 5-10, 185, sr.; Robert Toledano, Hidalgo, 6-0, 175, jr.; Lion Williamson, Gonzales, 5-11, 195, sr.

Secondary – Donovan Adkins, Kilgore, 5-10, 170, jr.; Evan Avila, La Feria, 5-9, 165, sr.; Tyler Baker, Wills Point, 5-9, 165, jr.; Elzie Barnett Jr., Wilmer-Hutchins, sr.; Khyren Deal, Brownwood, 6-1, 170, jr.; Arbreyon Dora, Gonzales, 5-10, 139, sr.; Shay Dubois, Decatur, 5-6, 165, sr.; Marcus Edwards, Bay City, 6-1, 165, sr.; Christopher Feagins, Gainesville, jr.; Aaron Foster, Springtown, 5-8, 165, sr.; Jamarian Hill, Pittsburg, 6-1, 175, sr.; Melvin Howard, Sinton, 5-8 140, sr.; Garrett Mroz, Boerne, sr.; Tripp Mcada, Sunnyvale, 5-10, 185, sr.; Jaace Miles, Hillsboro, 5-7, 165, sr.; KeKe Murray, Lubbock Estacado, 6-1, 170, sr.; RJ Rivas, Sinton, 5-9, 160, sr.; Juan Rosas, Raymondville, 5-6, 155, sr; Rian Sandoval, Caddo Mills, 5-10, 151, sr.; Drake Sparks, Gainesville, 5-10, 175, sr.; Zach Strong, Brownwood, 6-4, 194, sr.; Caleb Suggs, Dumas, 5-10, 180, sr.; Sam Villines, Rio Hondo, 5-10, 170, sr.; Tyler Walker, La Vernia, sr.; Walker Warncke, Needville, 6-0, 180, jr.; Cedric Webb, Dallas Roosevelt, 5-7, 160, sr.; Dorian Windley, Carrollton Ranchview, 5-8, 165, sr.; Mark Wozniak, Geronimo Navarro, 6-2, 210, jr.

Utility – Jarrett Beard, Fredericksburg, 5-11, 185, sr.; Gabriel Carranco, Beeville Jones, 5-11, 170, sr.; Max Mcada, Sunnyvale, 6-1, 175, soph.; KJ Peoples, China Spring, 5-7, 168, sr.