newsoftballlogo.jpg

LONGVIEW – Listed are the 2022 Blue Bell/Texas Sports Writer Association All-State Softball Teams. Selections were made by TSWA members based on nominations from coaches and media from around the state:

CLASS 6ACOACH OF THE YEAR: Caitlin Bollier, Northside O’Connor

PLAYER OF THE YEAR: Sammie Portillo, Northside O’Connor

FIRST TEAM

Pitcher: Sammie Portillo, Northside O’Connor; Emily Ayala, Judson; Emma Strood, Clear Springs

Catcher: Destiny Rodriguez, Judson

First base: Ella Gonzales, Northside O’Connor

Second base: Jada Munoz, Northside O’Connor

Shortstop: Leighann Goode, Northside O’Connor

Third base: Larisa Perez, Copperas Cove

Outfield: Hailey Golden, Pearland; Kasidi Pickering, Atascocita; Paris Johnson, Mansfield Lake Ridge

Utility: Sydney Saenz, El Paso Americas

DP/DH/Flex: Izzy Farmer, Alvin

SECOND TEAM

Pitcher: Madison Azua, Round Rock; Neveah Brown, Harker Heights; Raenna Nieman, Deer Park

Catcher: Gabby Sosa, San Antonio MacArthur

First base: Elizabeth Schaeffer, Rockwall

Second base: Kayla Zaid, Deer Park

Shortstop: Sam Hood, Allen

Third base: Victoria Valdez, Alvin

Outfield: Alejandra Medina, El Paso Soccoro; Tia Warsop, Mansfield Lake Ridge; Alannah Leach, The Woodlands

Utility: Samara Aguilera, El Paso Eastwood

DP/DH/Flex: Presley Brott, Rockwall

THIRD TEAM

Pitcher: Arletee Hernandez, La Joya; Peyton Tanner, Brazoswood; Madison Collins, San Antonio MacArthur

Catcher: Sophia Lundstrom, Fort Bend Austin

First base: Tristan Thompson, Midway

Second base: Jadyn Grandison, Lewisville

Shortstop: Kassidy Chance, Mansfield Lake Ridge

Third base: Tori Edwards, Flower Mound Marcus

Outfield: Roxy Thompson, Rockwall; Katelyn Luna, El Paso Soccoro; Kate Callaway, Humble Kingwood

Utility: Maggie Miller, Mansfield Lake Ridge

DP/DH/Flex: Brooke Barron, Rockwall

HONORABLE MENTION

Pitcher: Molly Yoo, Cy Ranch; Camryn Harrison, Katy; Katia Reyes, Weslaco; Makenzi Jenkins, Bridgeland; Mia Perez, El Paso Americas; Ainsley Pemberton, Rockwall; Madison Applebe, Deer Park; Cassidy Fixico, South Grand Prairi; Allison Stidham, Boswell

Catcher: Kadin Vire, Waxahachie; Kaiya Fabela, Keller; Jenna Rosson, Euless Trinity; Kailey Wyckoff, Katy

First base: Kylie Sanchez, San Benito; Kaelyn Zusi, The Woodlands; Santrea Armstead, Boswell; Roni Harrison.

Second base: Kennedy Drafton, Pearland; Mimi Thornton, Judson; Rylie Swindall, Rockwall; Jade Uresti, Ridge Point

Shortstop: Elizabeth Joyner, Round Rock Westwood; Aubrey Brown, Wylie; Maddie Flanery, Tyler Legacy; Reagan Jones, Alvin; Paislie Allen, Lewisville

Third base: Grace Janik, Ridge Point; Emmy Apodaca, Rockwall-Heath

Outfield: Sydney Murphy, Wylie; Ava Wallace, Rockwall; Kelsey Mathis, Midway; Emma Lverla, Deer Park; Sophia Simmons, South Grand Prairie; Chloe Foster, Alvin; MacKenzie Drake, Belton; Clarissa Gutierrez, Harker Heights; Gabby Leach, The Woodlands; Alana Gray, Cy Fair; Ashtyn Reichhardt, Katy; Alyssa Carter, Fort Bend Austin; C.J. Castilla, San Marcos

Utility: Krisilyn Corral, El Paso Soccoro; Ava Serna, San Marcos; Matti Matthew, Alvin; Gabrielle Briones, North Mesquite; Kaylee Jordan, Belton

CLASS 5ACOACH OF THE YEAR: Michelle Rochinski, Lake Creek

PLAYER OF THE YEAR: Ava Brown, Lake Creek

FIRST TEAM

Pitcher: Ava Brown, Lake Creek; Crimson Bryant, Sulphur Springs; Savannah Geurin, Leander

Catcher: Dakota Farmer, Leander Glenn

First base: Glennis Woolridge, Mansfield Timberview

Second base: Makenna Sandoval, Lubbock Monterey

Shortstop: Maddie McKee, Lake Creek

Third base: Tatiana Trotter, Lubbock Monterey

Outfield: Keyannah Chavez, Leander Glenn; Mallory Pyle, Hallsville; Carmen Uribe, Lake Creek

Utility: Madison Hartley, Georgetown

DP/DH/Flex: Tierrani Johnson, Marshall

SECOND TEAM

Pitcher: Reagan Rios, Longview; Grace Berlage, Prosper Rock Hill; Cambree Creager, Georgetown

Catcher: Kennedy Miller, Georgetown

First base: Danae Lopez, Amarillo

Second base: Lacie Mendez, Burleson Centennial

Shortstop: Taylor Anderson, Dripping Springs

Third base: Madelyn Lopez, Lake Creek

Outfield: Meagan Lee, Leander; Marissa Powell, Aledo; Mickayla Tosch, Foster

Utility: Aiyana Coleman, A&M Consolidated

DP/DH/Flex: Madison Jones, Longview

THIRD TEAM

Pitcher: Kaylee Schmitz, Royse City; Anays Perez, Lubbock Monterrey; Brenlee Gonzales, Aledo

Catcher: Mia Bailey, El Paso Hanks

First base: Kimber Craig, Lubbock Cooper

Second base: Akyshia Cottrell, Lufkin

Shortstop: Alexis Lusk, Lubbock Monterey

Third base: Ella Berlage, Prosper Rock Hill

Outfield: Ella Cross, Mount Pleasant; Emily Alvarez, Prosper Rock Hill; Haile DeLaRosa, Burleson Centennial

Utility: Desirae Spearman, El Paso Hanks

HONORABLE MENTION

Pitcher: Chloe Riassetto, Friendswood; Della Jasinski, Brenham; Bailey Lindemuth, Burleson Centennial; Maddie Muller, Frisco Memorial; Tamya Waiters, The Colony

Catcher: Ryleigh Mills, Lufkin; Marley Neises, Leander; Kalee Rochinski, Lake Creek; Gabrielle Luna, Prosper Rock Hill

First base: Katerina Luna, Prosper Rock Hill; Abbey Papadimitriou, Kingwood Park; Texas Ray, Aledo

Second base: Sara Houston, Hallsville; Natalie Gowan, Frisco Memorial; Ripley Welker, Foster

Shortstop: Jenna Joyce, Royse City; Destan Burks, Red Oak; Hailey Toney, Magnolia West; Isabella Torres, Georgetown

Third base: Kaitlyn Moeller, The Colony; Taysia Constantino, Kingwood Park

Outfield: Danae Vasquez Dickson, Colleyville Heritage; Veronica Cully, Prosper Rock Hill; Leti Paiz, Austin Anderson; Jensen Vienne, Huntsville; Lainie Schaeffer, Friendswood; Kylee Lansbury, Amarillo; Alexa Almejo, Denton Ryan

Utility: Jolie Malan, Prosper Rock Hill; Makayla Menchue, Hallsville; Miranda Fimbres, Mansfield Timberview; Judith Osuna, El Paso Hanks

CLASS 4A

COACH OF THE YEAR: Karen E. Slack, Liberty

PLAYER OF THE YEAR: Kamdyn Chandler, Liberty

FIRST TEAM

Pitcher: Kamdyn Chandler, Liberty; Abby Dowell, Iowa Park; Anistyn Foster, Bullard

Catcher: Paige Gallegos, Iowa Park

First base: Melaney Granados, Dumas

Second base: Callie Bailey, Bullard

Shortstop: Kylei Griffin, Chapel Hill

Third base: Kylie Bishop, Liberty

Outfield: Kaylee Paul, Bullard; Berlyn Grossman, Bullard; Maya Bland, Argyle

Utility: Brooke Otto, Smithville

DP/DH/Flex: Darby Woodrum, Lindale

SECOND TEAM

Pitcher: Corie Byrd, Sweeny; Katy Sanders, Hamshire-Fannett; Hadi Fults, Bullard

Catcher: Brookelynn Meador, Corpus Christi Calallen

First base: Reagan Williamson, Liberty

Second base: Brinly Watkins, Big Spring

Shortstop: Kendall Daniel, Liberty

Third base: Addison Hooker, Bullard

Outfield: Bailee Slack, Liberty; Faith Long, Rusk; Sania Reyes, Dumas

Utility: Trinity Loukanis, Navasota

THIRD TEAM

Pitcher: Carson Fall, Bridge City; Ava Edwards, Argyle; Ava Hernandez, Alice

Catcher: Hollie Thomas, Liberty

First base: Emma Melvin, Sunnyvale

Second base: Reese Evans, Liberty

Shortstop: Kagen Marshall, Robinson

Third base: Mia Garcia, Sinton

Outfield: Kylie Pate, Bullard; Alex Wiley, Liberty; Ty’Esha Mosely, Henderson

Utility: Annie Kay, Sinton

HONORABLE MENTION

Pitcher: Shelby Schultz, Belton; Berlynn McLaren, Sweeny; Jamie Burch, Sinton; Makala Smith, Needville; Breanna Ford, Corpus Christi Calallen; Sarah Phillips, Gilmer; Kloee Carroll, Henderson; Abigail DeLaRosa, La Grange; Jamie Varga, Farmersville

Catcher: Karli Glaze, Sweeny; Olivia Moore, Hamshire-Fannett; Caylee Mayfield, Spring Hill; Camrynn Guthrie, Burnet; Nikolette Schmidt, Smithville; Teagan Graul, Bullard

First base: Alycia Cantu, Lampasas; Alyssa Boozy, Sweeny; Carleigh Samford, Mexia; Gabriella Chapa, Alice

Second base: Brooke Castillo, Alice; Emma Robledo, Fredericksburg; Brianna Strother, Sweeny; Addison Davis, Henderson; Addison Walker, Gilmer

Shortstop: Ma’Rya Quarles, Sweeny’ Jordan Forns, Hillsboro; Laney Linseisen, Spring Hill; Raegan Tennill, Corpus Christi Calallen; Mia Nunez, Navasota; Casey Schultz, Lake Belton; Brooke Sivek, Boerne

Third base: Chloe Ellis, Henderson; Gabby Leal, Smithville; Megan Geyer, Corpus Christi Calallen; Khloe Saxon, Spring Hill; Jackie Molina, Alice

Outfield: Alayna York, Iowa Park; Madison Lux, Lake Belton; Peyton Schmid, La Vernia; Kiera Inman, Argyle; Elyssia Lemelle, Pittsburg; Fayth Hoover, Needville; Ciera Turner, Sweeny; Kinsey Murray, Celina; Serenity Cade-Williams, Waco Connally; Chayse Freeman, Decatur; Kinsey Gardner, Gatesville

Utility: Jovi Spurlock, Spring Hill; Jaci Taylor, Henderson; Annie Klein Allgood, Brownwood

CLASS 3ACOACH OF THE YEAR: Callie Kresta, Hallettsville

PLAYER OF THE YEAR: Kaylie Olivarez, Hallettsville

FIRST TEAM

Pitcher: Kaylie Olivarez, Hallettsville; Reese Cottrell, Franklin; Anyssia Mendoza, Mathis

Catcher: Piper Morton, West Rusk

First base: Hailey Van Beekum, Idalou

Second base: Christian Everett, Coahoma

Shortstop: Morgan Holliday, Grandview

Third base: Carson Jansky, Hallettsville

Outfield: Courtney Woytek, Hallettsville; Hailey Fannin, Franklin; Faith Goodjion, Grandview

Utility: Ava Eldridge, Blooming Grove

DP/DH/Flex: Avery Rodriguez, Coahoma

SECOND TEAM

Pitcher: Lilly Waddell, West Rusk; Lindsay Davis, Troup; Kayla Palomino, Diboll

Catcher: Skyler Martin, Diboll

First base: Emily Migl, Hallettsville

Second base: Reagan Eldredge, Whitewright

Shortstop: Kaylin Ortner, Franklin

Third base: Emma Rekieta, Franklin

Outfield: Natalie Norwood, Mount Vernon; Lillian Scalia, White Oak; Kenleigh Aguirre, Mineola

Utility: Grace Pippin, Hughes Springs

DP/DH/Flex: Maddy Bolin, Grand Saline

THIRD TEAM

Pitcher: Hannah Wells, Coahoma; Caydin Blackmon, Grandview; Addison Lindemann, Holliday

Catcher: Karleigh Burt, Coahoma

First base: Karaline Smitherman, Franklin

Second base: Lynsee Hague, Rains

Shortstop: Summer Rogers, Mount Vernon

Third base: Madi Englund, Slaton

Outfield: Emma McKinney, Hughes Springs; Samantha Gatica, Slaton; Sydney Linn, Holliday

Utility: Emma Bell, Eustace

HONORABLE MENTION

Pitcher: Larkin Daniels, White Oak; Maggie Pate, Hughes Springs; Alexa Taylor, Mount Vernon; Makayla Calvio, Coahoma; Rhyan Pogue, Gunter; Alexis Warncke, East Bernard; Belle Arguello, Idalou; Jadeyn Merrill, Lamesa; Izzy Garcia, Troy; Ja’Shanti Guerra, Edna; Calle Collier, Columbus; Teagan Lopez, Early

Catcher: Angelina Hernandez, Mathis; Hayden Fox, Gunter; Lainee Ballin, Edna; Lilly Garcia, Troy; Traci Lowry, Franklin; Ecilia Vasquez, New Waverly

First base: Carsyn Sparks, Mount Vernon; Madison Kloepper, Llano; Miah Corona, Troy; Brynn Rodgers, Coahoma

Second base: Kyleigh Cambiano, Franklin; Kylie Tullous, Jacksboro; Emily Urguidl, Edgewood; Kierstyn Moore, Grandview

Shortstop: Ky Li Alonzo, Rogers; Kinsey Hobbs, Lexington; Karmen Searcy, Hughes Springs; Madison Runyan, West; Kamden Hutton, Peaster; Madison Rogers, Coahoma; Maddi Kirksey, Clyde; Laney Doelitsch, Edna; Peyton Holland, Chisum; Zoey Sieuentes, Lamesa; Frankie Vrazel, Danbury

Third base: Presley Richardson, Hughes Springs; Teresa Mendez, Idalou;Madison Kacer, Tidehaven; Emily Smith, Kountze; Olivia Bauerschlag, Grandview

Outfield: Macie Blakeney, Yoakum; Corrisa McPhail, Elysian Fields; Evelyn Perkins, Holliday; Kamryn Bolin, Mount Vernon; Shae Lang, Coahoma; Cameron Pope, Mount Vernon; Neveah Kerby, Coahoma; Natalie Christy, West Rusk; Dayanara Martinez, Troy; Kylie Allred, Troy; Makayla Martinez, Lexington; Gracie Cates, Edgewood; Saynara Martinez, Trinity

Utility: Gwyn Burnett, Llano; Carlie Buckner, West Rusk; Delaney Gray, Rice; Ryleigh Ashford, Boyd; Julia Fojt, Yoakum

CLASS 2ACOACH OF THE YEAR: Kirk Allen, Crawford

PLAYER OF THE YEAR: Kenzie Jones, Crawford

FIRST TEAM

Pitcher: Kenzie Jones, Crawford; Macie LaRue, Lovelady; Kaylee Blackledge, Center Point

Catcher: Addison Leschber, Thrall

First base: Haven Prager, Lovelady

Second base: Roxanne Rivera, Hamlin

Shortstop: Reagan Johnson, Falls City

Third base: Jocy Suarez, Union Grove

Outfield: London Minnix, Crawford; Mihyia Davis, Lovelady; Emilee Baker, Thorndale

Utility: Paedin Vincik, Shiner

DP/DH/Flex: Shelby Arnold, Groveton

SECOND TEAM

Pitcher: Citialy Gutierrez, Stamford; Reagan Wick, Weimar; Kylee Pierce, Bremond

Catcher: Skylar Heger, Weimar

First base: Jaycee Yezak, Bremond

Second base: Natalie Garcia, Thorndale

Shortstop: Scout Lovell, Lovelady

Third base: Maddie Lopez, Archer City

Outfield: Savana Gonzales, Stamford; Lexi Easterling, Groveton; Mallory Maxwell, Archer City

Utility: Emma Frick, West Sabine

DP/DH/Flex: Megan Luce, Groveton

THIRD TEAM

Pitcher: Rylee Spivey, Kerens; Kiersten Fincannon, Hico; Bethany Grandgeorge, Beckville

Catcher: Jentrye Bellar, Clarendon

First base: Kaitlyn Tillman, Beckville

Second base: Macy Detamore, Stamford

Shortstop: Laylonna Apllin, Stamford

Third base: Taylor Smith, Weimar

Outfield: Kyra Cerda, Frost; Brylei Gilbreath, Coleman; Jordyn Warren, Hawkins

Utility: Gracyn Shultz, Sudan

HONORABLE MENTION

Pitcher: Madeline Lee, Frost; Emily Janek, Italy; Cora Sepulvado, West Sabine; Aubrie Henderson, Thrall; Hannah McCallister, Axtell; Trinity Hawkins, Hawkins; Kaylee Harris, Campbell

Catcher: Gabryela Martinez, Ralls; Emalee Duniven, Hamlin; Cadence Hopgood, Italy

First base: Brylee Stand, Stamford; Maddie Nivin, Axtell; Kelsey Kovar, Thorndale; Makenna Warren, Hawkins; Rhiley Elliott, Ralls

Second base: Tateum Smith, Hawkins; Tandie Cummins, Clarendon; Brinley Ramirez, Shiner; Ipsha Bhakta, Coleman; Ella Hudson, Italy

Shortstop: Presley Limbaugh, Cooper; Malarie Mican, Weimar; Kenadee Lynch, Kerens; Raeghan Carlson, Thorndale; Bralyn Belk, Axtell; Samantha Gonzalez, Hamlin; Alana Young, Coleman

Third base: Shandlee Mueller, Stamford; Raeghan Carlson, Thorndale; Macey Cooper, Italy; Abby Lee, Groveton; Leah Greene, Kerens

Outfield: Paire Pavlu, Weimar; McKenzie Bancroft; Jacelyn bell, Stamford; Emily Patterson, Stamford; Anabel Godines, Ben Bolt; Landry Janek, Italy

Utility: Linda Martinez, Lovelady; Olivia Holt, Kerens; Mylee Soliz, Falls City; Hayden Elam, Clarendon; Rylee Hawkins, Dawson

CLASS ACOACH OF THE YEAR: Jose Martinez, D’Hanis

PLAYER OF THE YEAR: Marissa Santos, D’Hanis

FIRST TEAM

Pitcher: Marissa Santos, D’Hanis; Summer Smith, Hermleigh; Morgan Collier, Chireno

Catcher: Kayla Looper, D’Hanis

First base: Reece Redden, D’Hanis

Second base: Callie Edwards, Borden County

Shortstop: Grace Cummings, Hubbard

Third base: Peyton Burell, D’Hanis

Outfield: Jessa Frosch, D’Hanis Lexi Greenwood, Hermleigh

HONORABLE MENTION

Pitcher: Rexi Sanders, Borden County; Haylee Clevenger, Booker; Tori Dotson, Dodd City

Catcher: Jessie Durrett, Chireno; Sydney Hancock, Hermleigh

First base: Miranda Desantiago, Booker; Hailey Minton, Hermleigh

Second base: Jolie Frosch, D’Hanis’ Sarah Murphy, Hermleigh

Shortstop: Mabry Herrmann, D’Hanis; Allison Buchanan, Borden City; Lindsey Mauppin, Dodd City

Recommended for You


 

Sports editor

I've covered sports in East Texas since 1987, starting as a 21-year-old sports editor at the Kilgore News Herald before spending seven years at the Lufkin Daily News and the past 23 years at the Longview News-Journal.