BRYAN – Listed is the Texas Sports Writers Association Class 5A All-State Baseball Team for 2019:

FIRST TEAM

Pitchers — Austin Glaze, Colleyville Heritage, sr.; Jack Brinley, Georgetown, sr.; (tie) Jacob Meador, Burleson Centennial, sr.; Ryan Bogusz, Frisco Lone Star, sr.

Relief pitcher — Cason Gregory, Cleburne, jr.

Catcher — Nate Rombach, Mansfield Legacy, sr.

First baseman — Chandler Freeman, Colleyville Heritage, sr.

Second baseman — Juan Rivera, Sharyland Pioneer, fr.

Shortstop — Bobby Witt, Colleyville Heritage, sr.

Third baseman — Mason Greer, Colleyville Heritage, sr.

Outfielders — Carson Carpenter, Magnolia West, sr.; Ty Tilson, Georgetown, sr.; Bobby Roberts, Lubbock Monterey, sr.

Designated hitter – (tie) Corbin Langham, Amarillo, sr.; Jacob Garza, Corpus Christi King, sr.

Player of the Year – Witt, Colleyville Heritage

Coach of the Year — Alan McDougal, Colleyville Heritage

SECOND TEAM

Pitchers — Jared Southard, Leander Rouse, sr.; Jonathan Lugo, Sharyland Pioneer, sr.; (tie) Matthew Haley, Joshua, sr.; Aidan Caputi, Colleyville Heritage, sr.

Relief pitcher — Rece Parker, Denton, sr.

Catcher — Nicholas Balsano, Colleyville Heritage, sr.

First baseman — Hambleton Oliver, Calallen, sr.

Second baseman — Eric Oakes, Tomball, sr.

Shortstop — Rhett Maynard, Amarillo, sr.; Cole Posey, Georgetown, sr.

Third baseman — Evan Maldonado, Sharyland Pioneer, jr.

Outfielders — Garrison Berkley, Aledo, jr.; Huberto Jimenez, Dallas Sunset, jr.; Britt Logan, Colleyville Heritage, sr.

Designated hitter — Dawson Barnes, Burleson Centennial, jr.

THIRD TEAM

Pitchers — Cameron Hauch, Burleson, sr.; Connor Phillips, Magnolia West, sr.; (tie) Isaiah Rhodes, McKinney North, sr.; Rome Shubert, Santa Fe, jr.; Ian Weil, Boerne Champion, sr.; Micah Burke, Corsicana, sr.

Relief pitcher — Davis Powell, Lufkin, sr.

Catcher – (tie) Jarred Gibson, Lubbock Cooper, sr.; Anthony Ferrante, Midlothian, sr.; JD Gregson, Frisco Wakeland, jr.

First baseman – (tie) Cameron Baker, Azle, sr.; Brady Delgado, Kerrville Tivy, sr.; Martin Vazquez, Sharyland, jr.

Second baseman – (tie) Zach Almendarez, Calallen, jr.; Ramiro Cervera, Boerne Champion, sr.

Shortstop – (tie) Nathan Rooney, Mansfield Legacy, sr.; Jacob Rosales, Sharyland Pioneer, sr.

Third baseman — (tie) Jeffrey David, Georgetown, sr.; Arcadio Frausto, Amarillo, jr.; Logan Kohler, Little Elm, sr.

Outfielders — Micah Burke, Corsicana, sr.; Luke Boyers, Boerne Champion, sr.; Maxwell Dias, Porter, sr.

Designated hitter – (tie) Tyler Lee, Hallsville, soph.; Tristan Moreno, Seguin, soph.

HONORABLE MENTION

Pitchers — Ivan Alvarez, Sharyland, sr.; Jon Barrera, CC King, sr.; Drayton Brown, Nacogdoches, jr.; Micah Burke, Corsicana, sr.; Brady Delgado, Kerrville Tivy, sr.; Ryan Depperschmidt, Lake Dallas, sr.; Jeb Drewery, Hallsville, soph.; Gary Franco, Lubbock Coronado, sr.; Brek Galbreath, Joshua, sr.; Jorge Garcia, EP Eastlake, sr.; Nick Gullo, Dripping Springs, sr.; Thomas Hart, Frisco Wakeland, sr.; Caden Hawkins, Midlothian, sr.; Justin Karbowski, Frisco Wakeland, sr.; Karson Kite, Amarillo, sr.; Eric Oakes, Tomball, sr.; Hambleton Oliver, Calallen, sr.; Isaac Ponce, Gregory-Portland, sr.; Daniel Rodriguez, SA Brackenridge, sr.; Jacob Rosales, Sharyland Pioneer, sr.; Christian Ruebeck, Denison, sr.; Zane Russell, New Caney Porter, sr.; Cooper Schneider, Cleburne, fr.; Evan Vanek, Frisco Heritage, sr.; Bradley Wilcott, Friendswood, sr.; Grant Wood, Georgetown, sr.; Isaiah Zavala, SA Southwest, sr.

Relief pitchers — Zach Peters, Joshua, jr.; Daniel Pugh, A&M Consolidated, sr.

Catchers — Abraham Alvarez, Sharyland, jr.; Ryan Banet, R.L. Turner, jr.; Joe Currington, Kaufman, sr.; Cade Stika, Richmond Foster, sr.; Tayten Tredaway, Northwest, sr.; Bo Willis, Magnolia, sr.; Garrett Whitaker, SA Alamo Heights, jr.

First basemen — Braden Benton, Lubbock Monterey, jr.; Drayton Brown, Nacogdoches, jr.; Carson Carlile, Marshall, sr.; Cole Ketzner, Magnolia, jr.; Lee McPhail, FW Southwest, sr.; Garrett Price, Boerne Champion, sr.; Will Strain, SA Wagner, sr.

Second basemen — Ryan Bogusz, Frisco Lone Star, sr.; Ethan Ebner, Angleton, sr.; Joey Koetting, Colleyville Heritage, sr.; Jared Roiz, Eagle Pass Winn, jr.; Easton Salinas, McCallum, soph.; Maycin Smothermon, Amarillo, sr.; Garrison Weiss, Brenham, jr.

Shortstops — Justin Anaya, Brownsville Veterans Memorial, sr.; Gavin Baird, Angleton, sr.; Albert Garza, Santa Fe, soph.; Ben Greer, Alvin Shadow Creek, sr.; Cason Gregory, Cleburne, jr.; Ben Hovda, Tuloso-Midway, sr.; Ryan Hull, Lake Dallas, sr.; Jesus DeLeon, Brownsville Lopez, jr.; Easton Loyd, Hallsville, jr.; Izzy Lopez, Arlington Heights, sr.; Cole Miears, Kerrville Tivy, jr.; Jake Olson, Brenham, jr.; Davis Powell, Lufkin, sr.; Gerardo Salinas, Houston Milby, soph.; Miguel Santos, Burleson Centennial, sr.; Ryan Stark, Gregory-Portland, sr.; Zach Wall, Magnolia West, sr.

Third basemen — Walter Evans, SA Alamo Heights, sr.; Jacob Garza, CC King, sr.; Cristian Holloway, Brownsville Veterans Memorial, jr.; Daniel Rodriguez, SA Brackenridge, sr.; Dylan Van Wicklen, Magnolia West, sr.; Blake Ware, Hallsville, jr.; Isaiah Zavala, San Antonio Southwest, sr.

Outfielders — Coleson Abel, Kerrville Tivy, soph.; Blake Alexander, Joshua, sr.; Aaron Biediger, FW Arlington Heights, soph.; Colten Drake, Kerrville Tivy, jr.; Brek Galbreath, Joshua, sr.; Jacob Guerrero, Colleyville Heritage, sr.; Matthew Haley, Joshua, sr.; Ryan Hull, Lake Dallas, sr.; Brayden Johnson, Hallsville, sr.; Devan Lindsey, Corsicana, sr.; Bryson Lucas, College Station, sr.; Miguel Mendoza, Dallas Sunset, sr.; Colby Alvarez-Mitchell, Rosenberg Terry, sr.; Cole Modgling, Medina Valley, sr.; Kadon Morton, Arlington Seguin, sr.; Hunter Nevilles, Calallen, sr.; Dair Ornelas, El Paso Bel Air, jr.; Nate Price, Mansfield Legacy, jr.; Carson Roccaforte, Port Neches-Groves, jr.