Sunday, October 22, 2017




Advertise with us

ET Track: District 15/16-4A Area Meet

April 20, 2017 at 10:48 p.m.

Spring Hill's Gilbert Garcia competes in the boys pole vault event at Thursday's District 15-16 4A track meet in Longview. (Les Hassell/News-Journal Photo)

DISTRICT 15/16-4A

Track and Field Meet

at Spring Hill's Panther Stadium

VARSITY BOYS

Team totals

  1. Tatum 112; 2. Carthage 100; 3. Kilgore 62; 4. Chapel Hill 54; 5. Henderson 51; 6. Gladewater 45; 7. Gilmer 44; (tie) 7. Spring Hill 44; 9. Center 41; 10. Rusk 35; 11. Bullard 32

Individual results

100 meters: 1. J. Shepherd, Kilgore 11.12; 2. S. Williams, Tatum 11.14; 3. C. Callaway, Gladewater 11.22; 4. H. Branin, Chapel Hill 11.26

200 meters: 1. C. Callaway, Gladewater 22.18; 2. M. Hamilton, Kilgore 22.19; 3. J. Johnson, Gilmer 22.28; 4. S. Williams, Tatum 22.34

400 meters: 1. A. Hicks, Carthage 48.69; 2. J. Mayfield, Chapel Hill 50.15; 3. A. Medford, Tatum 50.77; 4. D.D. Boyd, Tatum 51.27

800 meters: 1. A. Medford, Tatum 1:58.78; 2. T. Rascoe, Carthage 1:58.96; 3. A. Martin, Spring Hill 2:01.29; 4. B. Sowell, Carthage 2:02.23

1600 meters: 1. A. Chavez, Center 4:48; 2. B. Sowell, Carthage 4:54.33; 3. A. Martin, Spring Hill 4:48.21; 4. A. Huerta, Center 5:06.59

3200 meters: 1. A. Chavex, Center 10:33.87; 2. A. Huerta, Center 10:45.62; 3. M. Alvarez, Chapel Hill 10:58.03; 4. K. Barlow, Spring Hill 10:49.39

110 hurdles: 1. M. Sellers, Chapel Hill 15.11; 2. T. Gray, Henderson 15.51; 3. A. Hawley, Gladewater 15.66; 4. M. Jones, Carthage 15.76

300 hurdles: 1. L. VanZandt, Henderson 39.03; 2. D. Greenwood, Rusk 40.28; 3. J. Mapps, Henderson 41.57; 4. N. Moore, Carthage 42.08

400 relay: 1. Kilgore (P. Jackson, J. Shepherd, C. Jackson, M. Hamilton) 42.24; 2. Carthage 42.34; 3. Gilmer 42.68; 4. Gladewater 42.87

800 relay: 1. Kilgore (P. Jackson, J. Shepherd, T. Shelton, M. Hamilton) 1:28.35; 2. Tatum 1:29.41; 3. Gilmer 1:29.77; 4. Chapel Hill 1:30.04

1600 relay: 1. Tatum (D.D. Boyd, O. Dickerson, C. Jenkins, A. Medford) 3:19.21; 2. Carthage 3:21.33; 3. Chapel Hill 3:23.64; 4. Henderson 3:28.69

Long jump: 1. D. Martin, Bullard 22-2.50; 2. L. VanZandt, Henderson 21-5; 3. O. Dickerson, Tatum 21-3; 4. C. Barb, Bullard 21-1

Shot put: 1. M. Sanchez, Gladewater 52-8; 2. S. Rodgers, Tatum 48-6; 3. T. Elliott, Carthage 48-2; 4. K. Little, Chapel Hill 48-0

Discus: 1. D.T. Smith, Tatum 145-11; 2. K. Peppers, Spring Hill 138-7; 3. J. Lewis, Rusk 131-10; 4. B. Yantes, Spring Hill 129-6

Triple jump: 1. K. Ingram, Carthage 44-0; 2. D. Martin, Bullard 43-11.75; 3. K. Dixon, Carthage 43-8.75; 4. M. Childers, Henderson 41-11

High jump: 1. D. Greenwood, Rusk 6-2; 2. S. Liles, Tatum 6-2; 3. W. McCowin, Bullard 6-0; 4. O. Dickerson, Tatum 6-0

Pole vault: 1. B. Legan, Gilmer 13-1; 2. C. Ellis, Rusk 12-6; 3. A. Parish, Carthage 12-6; 4. C. Knox, Spring Hill 12-0

VARSITY GIRLS

Team totals

  1. Gilmer 136; 2. Henderson 93; (tie) 2. Tatum 93; 4. Carthage 74; 5. Kilgore 61; 6. Bullard 54; 7. Chapel Hill 44; 8. Gladewater 36; 9. Rusk 15; 10. Spring Hill 8; 11. Center 2

Individual results

100 meters: 1. K. Ballard, Henderson 13.24; 2. B. Foreman, Henderson 13.42; 3. D. Edwards, Spring Hill 13.75; 4. M. Battee, Chapel Hill 14.18

200 meters: 1. A. Oliver, Gladewater 26.51; 2. A. Hart, Henderson 27.20; 3. D. Newsom, Henderson 27.27; 4. J. Weidner, Carthage 27.32

400 meters: 1. M. Griffin, Gilmer 58.51; 2. M. Lee, Bullard 1:01.27; 3. A. Capps 1:02.34; 4. A. Mclinton, Carthage 1:02.41

800 meters: 1. L. Parish, gilmer 2:29.66; 2. A. Koudelka, Gilmer 2:32.04; 3. K. Quezada, Chapel Hill 2:32.41; 4. K. Escalante, Gilmer 2:35.47

1600 meters: 1. C. Rains, Henderson 5:38; 2. E. Berry, Bullard 5:51.94; 3. A. Koudelka, Gilmer 6:01.84; 4. L. Parish, Gilmer 6:08.28

3200 meters: 1. C. Rains, Henderson 12:30.33; 2. E. Berry, Bullard 13:06.60; 3. A. Ortiz, Gilmer 13:39.01; 4. J. Brown, Gilmer 13:44.78

100 hurdles: 1. S. Brooks, Kilgore 15.71; 2. C. Newman, Carthage 15.80; 3. M. Alfred, Chapel Hill 15.91; 4. A. Meador, Bullard 16.21

300 hurdles: 1. C. Newman, Carthage 46.43; 2. M. Alfred, Chapel Hill 47.73; 3. S. Brooks, Kilgore 48.05; 4. A. Stevenson, Gilmer 48.31

400 relay: 1. Kilgore (S. Brooks, M. Holland, J. Thomas, I. Williams) 48.61; 2. Gilmer 48.85; 3. Gladewater 49.17; 4. Henderson 49.23

800 relay: 1. Gilmer (C. Fluellen, S. HInes, D. Clark, A. Stevenson) 1:43.01; 2. Henderson 1:44.06; 3. Tatum 1:44.20; 4. Carthage 1:45.04

1600 relay: 1. Carthage (A. Capps, C. Newman, A. Mclinton, Z. Mcgrue) 4:01.53; 2. Gilmer 4:04.07; 3. Tatum 4:04.40; 4. Kilgore 4:14.42

Long jump: 1. D. Newsom, Henderson 16-9.75; 2. J. Thomas, Kilgore 16-9; 3. S. Johnson, Chapel Hill 16-6.50; 4. C. Latson, Gladewater 16-3.50

Shot put: 1. A. Colclough, Tatum 38-10; 2.

Discus: 1. J. Garrett, Rusk 128-0; 2. L. Allison, Tatum 119-5; 3. B. Clifton, Gilmer 117-6; 4. O. Bryant, Tatum 111-2

Triple jump: 1. R. Davis, Tatum 35-9.25; 2. A. Oliver, Gladewater 3-8.50; 3. E. Allen, Tatum 35-6.75; 4. J. Abercrombie, Kilgore 35-2.75

High jump: 1. K. Sneed, Tatum 5-1; 2. M. Griffin, Gilmer 5-1; 3. M. Shead, Gilmer 5-0; 4. A. Capps, Carthage 4-10

Pole vault: 1. M. Riley, Bullard 10-0; 2. K. Stephens, Bullard 9-6; 3. K. Sneed, Tatum 9-0; 4. S. Spencer, Bullard 9-0

SHARE

Comments

Powered By AdvocateDigitalMedia