Tuesday, January 23, 2018




Advertise with us

College News: UT Tyler announces graduates

By Staff Reports
Jan. 2, 2018 at 7 p.m.


UT Tyler graduates

The University of Texas at Tyler has announced students who graduated during December commencement.

Area graduates are:

College of Arts and Sciences

Big Sandy: William Howard Baird, master of arts in history; Tyler Jacob Vine, bachelor of science in chemistry

Carthage: Eric Shannon Ware, bachelor of music

Gilmer: Katie Michelle Davidson, bachelor of arts in English; Shannon Renee Steelman, bachelor of music

Gladewater: Brandon Welborn, bachelor of music; Sidney S. Wilson, bachelor of arts in art and English

Hallsville: Adolfo Blake Barrios, bachelor of science in political science; Kelly Lynn Woods, bachelor of fine arts

Henderson: Ann Martine Calderon, master of public administration

Holly Lake Ranch: Kathy Louise Murphy, bachelor of fine arts

Kilgore: Hilary Baltz, master of arts in communication; Jennifer Lyndsay Ford, bachelor of science in mass communication

Longview: Hunter Riley Barr, bachelor of science in mathematics; Carley E. Camp, bachelor of arts in English; Dalton Garrick Hildreth, bachelor of science in history; Juan Francisco Monsivais, bachelor of science in biology; and Jamie Lynn Yarbrough, bachelor of science in chemistry

Marshall: Alexandra Perez Jaimes, bachelor of science in criminal justice

Overton: Kyle Alexander Kern, bachelor of arts in English

White Oak: Richard Alexander Stolle, bachelor of science in history

College of Business and Technology

Big Sandy: Cheyenna Marie Johnson, bachelor of business administration in management and Kylie Lynn Corbin, bachelor of business administration in marketing

Carthage: Dayton Dean Russell, bachelor of science in industrial technology

Daingerfield: Marcus Taylor Lyons, bachelor of science in industrial technology

Diana: Michael Jacob Plants-Paris, bachelor of business administration in finance

Elysian Fields: Natalie Jo Chisolm, bachelor of science in general business

Gilmer: Hylen Keith Jackson, bachelor of science in industrial technology; Jason Russell McKinney, master of business administration; William Slade Morris, bachelor of business administration in finance

Gladewater: Wardah Imtiaz, bachelor of science in information technology; Billy Don Perry, bachelor of business administration in accounting

Hallsville: Barbara Brooke Blocker, bachelor of science in industrial technology; Alexander Levi Hamill, bachelor of business administration in marketing; April Brianna McCamey, master of science in human resource development; Derrick Word, master of business administration

Henderson: Joshua Dylan Culp, master of accountancy; Kristen Nicole Ferguson, bachelor of business administration in accounting; Kwabena Agyapong Osman, master of business administration; Trisha Lynn Price, master of accountancy

Jefferson: Cody Christopher Taylor, bachelor of science in computer science

Kilgore: Alejandro Estrella, bachelor of science in industrial technology; Troy Austin Green, bachelor of business administration in management; Brittani Suzanne Harman, bachelor of business administration in marketing; Joseph Paul Jurenka, bachelor of business administration in management; Sydni-Jessica Michelle McConnell, bachelor of science in general business; George Robert McDonald III bachelor of science in industrial technology; Jennifer Lynn Ratley, bachelor of business administration in accounting; Steven Andrew Sparks, bachelor of science in industrial technology; Len Elena Song, master of accountancy; Brittany Nicole Stuart, bachelor of science in general business

Liberty City: Jeanette Sunday, master of business administration

Longview: Marley Aaron Barker, bachelor of business administration in accounting; Seth Alexander Castillo, bachelor of business administration in finance; Ibrahima Diallo, bachelor of science in industrial technology; William Andrew Dorsett, master of business administration; Casey James Elliott, bachelor of science in industrial technology; Jose Gallegos, bachelor of business administration in finance; Roxanne Marie Garza, bachelor of applied arts and sciences; Joy Renée Harder, master of science in human resource development; Kendall Renée Herrin, master of business administration; George Atanasov Kotchev, master of science in industrial management; Ross H. Land, bachelor of business administration in finance; Joshua Puryear, master of business administration; Cheria Chana Roach, bachelor of science in human resource development;

Marshall: Ty Holden Henigan, bachelor of science in industrial technology Lexie Leigh Morin, bachelor of business administration in marketing; Tyrone Chevalier Watson, bachelor of science in human resource development

Overton: LaToya Peterson, master of business administration; Adriana Morike Sanders, master of business administration

Tatum: Robert Eugene Rockwell Jr., bachelor of science

Waskom: Jordan Lee Shaw, master of accountancy

White Oak: Robert Linton Horn IV, master of business administration; Abygail Nicole Sobrevilla-Miller, bachelor of business administration in accounting

College of Education and Psychology

Avinger: Courtney Jessica George, bachelor of arts in psychology

Beckville: Kerri Lynn Dailey, bachelor of science in interdisciplinary studies

Diana: Kellie Elaine Camp, master of education in educational administration; Ashley Lauren Worden, bachelor of science in interdisciplinary studies

Gilmer: Anthony William Coppedge, bachelor of arts and applied sciences; Destiny Deon Gordy, bachelor of arts in psychology

Gladewater: Sara Catheleen Crawford, bachelor of science in interdisciplinary studies; Sarah Delane Deller, master of education in curriculum and instruction

Hallsville: Kathryn Marie Stolle, master of arts in clinical mental health counseling

Henderson: Quentin Coltin Evans, master of education in educational administration; Jessica Taylor Lange, bachelor of arts in psychology

Kilgore: Samantha Anna Irene Applegate, master of education in educational administration; Lauren Elaine Boyd, bachelor of science in interdisciplinary studies; Megan Carol Burns, master of education in curriculum and instruction; Kristen Nicole Moss, bachelor of science in interdisciplinary studies

Longview: Joseph Michael Burda, bachelor of science in interdisciplinary studies; Heather Louise Davis, bachelor of arts and applied sciences; Lauren Ashley Dodson, master of education in curriculum and instruction; Sarah Dianne Evans, master of education in curriculum and instruction; Caroline Elizabeth Green, bachelor of arts and applied sciences; Chelsea Lauren Hardesty, bachelor of arts and applied sciences; Kandice M. King, master of arts in clinical mental health counseling; Emili D. Lim, master of arts in clinical mental health counseling; Regina Marie Nester, bachelor of science in interdisciplinary studies; Blake Joelle Newman, master of education in educational administration; Ana Patrisia Ponce, bachelor of arts and applied sciences; Roxanne Saucedo, bachelor of arts and applied sciences; Regina Hollingsworth Spraggins, master of education in educational administration; Krystle Leigh Thompson, bachelor of science in interdisciplinary studies

Marshall: Edlin Mariela Acuna, bachelor of arts and applied sciences; Kevisha Jamia Bailey, bachelor of science in psychology; Shirley Ann Fletcher, master of education in educational administration; Martha Elizabeth Weiser, master of education in reading

Overton: Rachael Michele Castillo, bachelor of science in interdisciplinary studies

Pittsburg: Jillian Vonceil McGill, bachelor of science in interdisciplinary studies

White Oak: Venita Yvonne Howard, bachelor of arts and applied sciences; Sharron Haley Lee, bachelor of arts in psychology; Samantha Leigh Rector, master of education in curriculum and instruction; David Skylar Stagner, master of education in educational administration

College of Engineering

Longview: Jake Walter Carter, bachelor of science in mechanical engineering; Grayson Harris Cook, bachelor of science in mechanical engineering; William Gareth Johnson, bachelor of science in mechanical engineering; Terver Terrell Maor, master of science in electrical engineering

Overton: Hector Guzman, bachelor of science in mechanical engineering

College of Nursing and Health Sciences

Big Sandy: Justin Wayne Robertson, bachelor of science in kinesiology

Carthage: Chandler Dyan Brooks, bachelor of science in nursing; Chelsea Elizabeth Salas, bachelor of science in nursing

Daingerfield: Lisa R. Free, bachelor of science in nursing

Elysian Fields: Kaylee Prather, bachelor of science in kinesiology

Gilmer: Lyndsey Bevis, bachelor of applied arts and sciences; Shaylee Brooke Fennell, bachelor of science in nursing; Joshua K. Hahn, bachelor of science in nursing; Macy Louise Phillips, bachelor of science in kinesiology; Rachel Elizabeth West, bachelor of science in nursing; Anthony Evaristo Villafuerte, bachelor of arts in health and kinesiology; Seth A. Yates, bachelor of science in nursing

Gladewater: Leann Marie Chamberlain, bachelor of science in nursing; Autumn Rai Lambert, bachelor of science in nursing; Allison Casey Simmons, bachelor of science in nursing; Ashley Elizabeth Weaver bachelor of science in nursing

Henderson: Kaitlan Sabella Bagley, bachelor of science in nursing; Leandria Christine Colley, bachelor of science in nursing; Lindsey L. Osteen, master of science in nursing – family nurse practitioner; Alanna Powell, bachelor of science in kinesiology; Timothy Wayne Sefa, bachelor of science in health studies

Kilgore: Allison Taylor Alibrando, bachelor of science in kinesiology; Sarah Marie Brown, bachelor of science in nursing and master of science in nursing – family nurse practitioner; Kendrick Donnell Johnson, bachelor of science in kinesiology; Colin Wade Hampton, bachelor of science in nursing; April Renee Moore, master of science in nursing – nursing education; Maribel Pliego, bachelor of science in nursing; Alyssa Ann Worthington, bachelor of science in nursing

Longview: Cheyann Alford, bachelor of science in nursing; Jeffrey Utete Banga, master of science in health sciences; Viviana Clemencia Berrios, bachelor of science in nursing; Michelle Estrada, bachelor of science in nursing; Rhiannon Leigh Farrell, bachelor of science in nursing; Brittany Rae Flemister, bachelor of science in nursing; Annitta Garcia, bachelor of science in nursing; Hannah Elise Graham, bachelor of science in nursing; Brianna Richell Hitt, bachelor of arts in health and kinesiology; Jocelyn Hope Jaynes, bachelor of science in nursing; Lakin Nicole Kerby, bachelor of science in kinesiology; Seth Michael Krider, bachelor of science in nursing; Jessica Anne Livesey, bachelor of science in nursing; Cindy Lux, bachelor of science in nursing; Lindsay Alayne Maloney, bachelor of science in nursing; Michael Ann Newman, bachelor of science in nursing; Nicholas M. Novak, bachelor of science in nursing; Prehal Harish Patel, bachelor of science in health studies; Sandra Bernabe Perez, bachelor of science in nursing; Kathleen Anne Rice, master of science in nursing – family nurse practitioner; Monique Ann Rivera, bachelor of science in nursing; Courtney Yvonne Rose, bachelor of science in health studies; Jaycob Tyler Simmons, bachelor of science in nursing; Lauren Ashley Smith, bachelor of science in nursing; John David Sullens, bachelor of science in nursing; Whitney S. Talbert, bachelor of science in nursing; Amanda Tipton, bachelor of science in nursing; Ivan De Jesus Torres, bachelor of science in nursing; Kyle Patrick Urbanek, master of science in nursing – family nurse practitioner; Kathryn Mulford Ware, bachelor of science in nursing; Cynthia Dawn Wheeler, bachelor of science in nursing; and Synterreka R. White, bachelor of science in nursing

Marshall: Randi Danyelle Allen, bachelor of science in nursing; Whitney Lynn Anders Hudson, bachelor of science in nursing; Jeffry Leo Oney, bachelor of applied arts and sciences; Kelcie Lauren Oney, bachelor of applied arts and sciences; Jayne Claire Sanders, master of science in nursing – nursing education; Rebecca Cole Weaver, bachelor of science in nursing

Mount Enterprise: Lizbeth Carol Fitzgerald, master of science in nursing – family nurse practitioner

Pittsburg: LáKenya LáNae Bates, bachelor of science in nursing

White Oak: Brenna Diane Bodle, bachelor of science in nursing; April Dawn Edmondson, bachelor of science in nursing; Samantha Jo Lakin, bachelor of science in nursing

St. Norbert College

Taylor Overton of Longview has been named to the Dean's List at St. Norbert College in De Pere, Wisconsin. To be named to the Dean's List students must have a 3.5 GPA for the semester.

SHARE

Comments

Powered By AffectDigitalMedia